Araç muayene öncesi bilgiler :

Tüv Türk muayene öncesi bilgiler :

Ruhsatınızda yeni muayene tarihini yazacak boş yer var mı ? Yok ise en yakın şoförler cemiyetinden EK-1 belgesini alınız.

Ruhsatta yazan araç bilgileriniz ile (şasi no, yakıt türü, renk v.b ) mevcut durumu karşılaştırın, farklılık var ise tespit amacıyla ilk madde de belirtilen Ek-1 belgesini alarak TÜVTÜRK'e gidiniz.

Geçerli bir trafik sigortanız olup olmadığını kontrol ediniz, sigortanın geçerlilik tarihi geçmiş ise yenisini düzenlettiriniz.

Vergi borcunuz, trafik ceza borcunuz, OGS cezanız var mı? Var ise ödemelerinizi yapınız.

Aracınızda LPG var ise ruhsata işli mi , 1 ay içerisinde yapılmış geçerli bir sızdırmazlık testi var mı ? Yeni düzenlemede LPG sızdırmazlık raporunun olmaması hafif kusur olarak değerlendirilmekte.

Aracınızda ruhsata işli olmayan bir tadilat, reklam uygulaması var ise önce bu değişikleri ruhsata işletmek için Emniyet Müdürlüğü'nden bilgi alınız.

Araç ekipmanlarınız tam mı ? Kullanılabilir durumda ve araç cinsine uygun yangın tüpünüz var mı ?, ilk yardım çantısı tam mı?, 2 adet üçgen reflektör bulunmakta mı ?, Traktör, kamyon ve tırlara uygun arka işaret levhası takılı mı ?
Aracınızın tüm ön arka ışık sisteminin, sinyallerinin,iç aydınlatma sisteminin çalışır durumda olduğuna emin olunuz. Geri vites lambası dahil Ağır Kusur olarak değerlendirilmekte.


Emniyet kemerlerinin aracın orjinal fabrika çıkışındaki gibi tam olduğundan ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz.

Sileceklerin çalışır durumda olduğundan, aynalarınızın eksiksiz olduğundan emin olunuz.Ağır Kusur olarak değerlendirilmekte.

Minübüs ve otobüslerde acil çıkış levhalarının ve yeterli acil çıkış çekicinin olmasını sağlayınız.

Eğer tadilat sonrası muayenesine gidiyor iseniz, tadilatla ilgili yetkili bir mühendise çizdirilen onaylı tadilat projesi, hesaplarını ve LPG li araçlar için de gaz sızdırmazlık raporuna ek olarak periyodik muayene için gerekli diğer evraklar ile TÜVTÜRK'e gidiniz.

Egzoz emisyon muayenesi son geçerlilik tarihini kontrol ettiriniz.Yoksa yaptırınız .TÜVTÜRK muayene istasyonlarında Egzoz muayeneside yapılıyor. Önce egzoz muayenesini yaptırmanız

El freni ve fren sisteminizle ilgili; Zayıf tutma, dengesiz tutma gibi durumlar var ise kontrol ettirerek gitmeyi tercih etmelisiniz.

Ön takım ve arka takım parçalarında sorun olmadığını kontrol ettiriniz.
Pedallar ( fren, gaz, debriyaj )üzerindeki plastik kısmın olmaması ağır kusur olarak değerlendirilmekte.

Kalorifer sistemindeki, fanın çalışır durumda olduğundan emin olunuz. Ağır kusur olarak değerlendirilmekte.

TC kimlik numarası bulunan bir kimliğinizin (nüfus kağıdı, ehliyet, pasaport) yanınızda bulunması gerekir.

TÜVTÜRK muayene istasyonuna gitmeden önce, internet üzerinden randevu alınarak gidilmesi gerekmekte.